DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Lukovany

Z opravy varhan

varhany během oprav, jaksi vykuchané  Opravené varhany 2017

Oprava varhan - zatím jaksi vykuchané                                        Varhany jako nové!

varhany - píšťaly v původním stavu      varhany - píšťaly již opravené

Píšťaly vypadaly takto ...                                  ... nyní jsou mnohem skvostnější!

varhany - výrobce       varhany - pedály, opravené, ač tak nevypadají

Výrobce                                                    Kam tohle jenom přijde?

varhany - oprava klaviaturyvarhany - původní manuál

Manuál - jako když se opraví zuby

OPRAVA LUKOVANSKÝCH VARHAN

Dominantou obce Lukovany je románský kostel svatého Václava ze 13. století chráněný jako kulturní památka České republiky. V minulých letech probíhala jeho oprava, která byla hrazena z prostředků farnosti, samosprávy obce a dobrovolných dárců.

V kostele jsou varhany z druhé poloviny 19. století. Již více než 10 let nebylo možné na ně hrát a proto bylo rozhodnuto o jejich opravě. Ta je rozdělena do 3 etap.

1. etapa byla zahájena v listopadu 2016 demontáží varhan a restaurováním vzdušnic a klaviatur.

Ve 2. etapě se budou pořizovat nové kovové a dřevěné píšťaly, nový regulátor vzduchu, vzduchovod a tlumící skříň.

3. etapa zahrnuje restaurování měchu, opravu mechaniky, montáž, seřízení, intonaci a ladění varhan.

aktualizováno: 24.03.2024 10:12:57